Labāks par “Bada spēlēm” – “Sarkanā sacelšanās”

sarkana-sacelsanasLasot internetā slavinošās atsauksmes par izdevniecības “Prometejs” grāmatu “Sarkanā sacelšanās”, biju ar mieru noticēt, ka tā nav par Pavļiku Morozovu&Co un grāmatu izlasīt. Turpmākās trīs dienas nevarēju vien nopriecāties par šo savu lēmumu. Ja man nebūtu jāvaktē bēbis, grāmatu aprītu vienā piegājienā, bet tā bija jāēd pa porcijām. Ja vēl nav lasīts – īsumā par sižetu. Galvenais varonis Derovs mīt Marsa dzīlēs. Visa viņa ģimene un draugi dzīvo pazemē, kā celmlauži strādājot priekš citiem. Viņi dara smagu darbu, bet apzinās, ka dara to nākotnes labā. Kādam Marss ir jākolonizē un to dara viņi, lai cilvēki no Zemes varētu glābties uz Marsa (Zeme ir pārapdzīvota utt). Cilvēce ir sadalīta stingrā kastu sistēmā, katrai kastai sava krāsa kā atšķirības zīme un ģenētiski uzlabojumi. Derovs ir Sarkanais, bet visu pārvalda Zelti (pārsvarā dēvējas seno romiešu vārdos). Demokrātiju atceras kā ļaunākos melus, kas sagrāva cilvēci un gandrīz to iznīcināja.

Derovs nesen ir apprecējies un neko vairāk nevēlas, kā mīlēt savu sievu, bet nav lemts. Sieviņa ir ne vien skaista, bet arī revolucionāru ideju pārpilna. Tieši viņa ar savu (joprojām domāju, ka bezjēdzīgo) milzīgo upuri liek Derovam aiziet no vecās dzīves uz neatgriešanos.  Viņš tiek pakļauts drausmīgām atklāsmēm, milzu pārmaiņām un pēc ilgām transformācijām kļūst par Zeltu. Tik daudz rakstīts, bet neko vēl neesmu pateikusi :))

Derova mērķis ir iefiltrēties Zeltu vadošajā sabiedrībā un sagraut to no iekšienes. Un te sākas tas viss, kā dēļ man šī grāmata sajūsmināja. Nav jau tā iefiltrēšanās tik vienkārša, jo cilvēki nevar būt tikai labi vai ļauni. Pret savu gribu viņš redz, ka Zelti var būt arī labi. Ka viņi var būt gan draugi, gan arī kas vairāk. Viņš redz to, kādiem Zeltiem būtu jābūt, brīžiem viņš pats kļūst savās domās un būtībā par vienu no viņiem. Laikam jau to jūt arī policisti garās iefiltrēšanas operācijās.

Dažādākās nākotnes tehnoloģijas mijas ar brutālām aizlaiku cīņu ainām un smagu varoņu izaugsmes drāmu. Brīžiem Derova kļūst žēl, jo nekādas vieglās gaitas viņam priekšā nav. Viņš vairs nav Sarkanais, lai arī pats no neapzinās, un laikam jau būs arī iemīlējis Zeltu meiteni.

Tā ir laba zinātniskā fantastika, kurā nav nekādu puņķu un asaru (laikam tāpēc, ka autors vīrietis). Sēdēju, lasīju, jau bija trīs naktī; es zināju, ka mazulīte mani pēc pāris stndām modinās augšā, bet nevarēju atrauties no grāmatas. Tas ir rādītājs.

Nav ko salīdzināt ar “Bada spēlēm” vai pieminēt muļķīgo “Divergent” triloģiju. Šī ir daudz, daudz labāka līmeņa literatūra. Būšot turpinājums.  Būšot arī filma. Ļoti gaidu.

2 thoughts on “Labāks par “Bada spēlēm” – “Sarkanā sacelšanās”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s